Product information "GKS-051 306 150 A 1300"
- Inner conductor for RF test probes (HFS)
- Can be used for service or repair
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Barrel diameter: | 0.75 mm [.029 in] |
| Collar height: | 00 |
| Contacting from: | Flat contact, Post, Pin |
| Current load capacity / rated current: | 2 A |
| Grid: | 1.91 mm [75.1 mil] |
| Installation type: | Plug-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Maximum stroke: | 3.7 mm [.145 in] |
| Min. temperature: | -40 °C [-40 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | RF inner conductor , Accessories (GKS / ADA) |
| Quick-exchange system: | Yes |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | GKS-051 |
| Spring force at working stroke: | 1.3 N [4.67 ozf] |
| Spring pre-load: | 0.7 N [2.51 ozf] |
| Sub-product group: | RF inner conductor |
| Tip diameter: | 1.5 mm [.059 in] |
| Tip style: | 06 serrated |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 36 mm [1.41 in] |
| Typical resistance (Ri): | 20 mOhm |
| Working stroke: | 2 mm [.078 in] |
Login
- Inner conductor for RF test probes (HFS)
- Can be used for service or repair
Other products in this series:
- Product group: RF inner conductor , Accessories (GKS / ADA)
- Sub-product group: RF inner conductor
- Series: GKS-051
- Grid: 1.91 mm [75.1 mil]
- Contacting from: Pin, Flat contact, Post
- Magnetic: Yes
- Installation type: Plug-in
- Quick-exchange system: Yes
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Min. temperature: -40 °C [-40 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Tip style: 06 serrated
- Tip diameter: 1.5 mm [.059 in]
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe
- Total length: 36 mm [1.41 in]
- Barrel diameter: 0.75 mm [.029 in]
- Maximum stroke: 3.7 mm [.145 in]
- Spring pre-load: 0.7 N [2.51 ozf]
- Collar height: 00
- Spring force at working stroke: 1.3 N [4.67 ozf]
- Working stroke: 2 mm [.078 in]
- Current load capacity / rated current: 2 A
- Typical resistance (Ri): 20 mOhm